سوالهای متداول آلمان

 • آیا من می توانم در سفارت درخواست یک گواهینامه رانندگی جدید بدهم؟

  نه. سفارت اداره صدور گواهینامه رانندگی نیست. اداره مسئول صدور گواهینامه رانندگی همیشه اداره راهنمائی و رانندگی در آخرین محل اقامت شما در آلمان می باشد.

 • چگونه می توانم یک گواهی عدم سوء پیشینه آلمانی درخواست کنم؟

  اداره دادگستری آلمان گواهی عدم سوء پیشینه آلمانی صادر می کند. درخواست مربوطه باید بصورت تایید شده برای اداره دادگستری آلمان ارسال شود. تایید امضا توسط بخش کنسولی سفارت صورت می گیرد.

 • اداره بیمه از من یک گواهی حیات خواسته است. این چه گواهی است و چطور می توانم این گواهی را بگیرم؟

  ادارات بیمه بازنشستگی سالی یک بار در خواست گواهی مبنی بر این که فرد بازنشسته در قید حیات است را می کند، چون حقوق بازنشستگی تا پایان عمر به فرد داده می شوند. معمولا فرد بازنشسته فرم های مربوطه را توسط پست از اداره بیمه دریافت می کند. شما باید با آن فرم ها و با گذرنامه خودتان شخصا به سفارت مراجعه کنید.

 • به من یک خانه / حساب بانکی در آلمان به ارث رسیده است. بانک در خواست برگه انحصار وراثت را دارد. این برگه را از چه طریق می توانم تهیه کنم؟

  درخواست صدور انحصار وراثت آلمانی باید توسط دفتر خانه تنظیم شود. بخش کنسولی می تواند این اسناد را تنظیم نماید. حتما باید قبل از آن بطور مفصل مشاوره صورت و وقت گرفته شود.

 • اگر بخواهم با یک تبعه ایرانی در آلمان ازدواج کنم، چه کارهائی باید انجام بدهم؟

  اتباع ایرانی برای سفر به المان جهت ازدواج نیاز به ویزا برای ازدواج دارند. قبل از درخواست ویزا باید با اداره ثبت مربوطه در آلمان وقت ازدواج تعین شده باشد. برای این کار نامزد شما باید اظهارنامه (و در مواردی وکالت) بدهد. این اظهار نامه را می توان در بخش کنسولی سفارت تأیید کرد.

 • من در آلمان زندگی می کنم و برای ارائه به ادارات در آلمان نیاز به تایید و تصدیق سند ازدواج یا شناسنامه ام توسط سفارت آلمان را دارم. اصل سند نزد من است. آیا می توان سند را جهت تایید با پست به سفارت فرستاد یا کپی آن کافی است؟

  نه. در خواست تایید و تصدیق مدارک فقط با حضور مقابل باجه امکان دارد. درخواست با پست امکان ندارد. کسانی که در تهران زندگی نمی کنند ، می توانند مدارک خود جهت تایید را توسط آشنا و فامیل ارائه نمایند. ارائه کپی کافی نیست. برای تایید حتما اصل مدرک باید ارائه شود.

 • من در آلمان زندگی می کنم و نیاز به اصل شناسنامه ایرانی خودم دارم تا در آلمان ازدواج کنم. آیا سفارت می تواند این مدرک را برای من تهیه کند؟

  نه. سفارت اصولا نمی تواند مدارک ایرانی را تهیه نماید. درخواست در مورد مدارک جدید را می توانید به نماینده های سیاسی ایران در خارج از کشور بدهید. علاوه بر این می توانید به یک وکیل یا به یکی از اقوامتان در اینجا وکالت بدهید.

 • آیا ازدواج من در ایران، در آلمان هم معتبر است؟ برای ثبت ازدواج چه باید بکنم؟

  اگر ازدواج در ایران طبق قوانین صورت گرفته و ثبت شده باشد، در آلمان هم به رسمیت شناخته می شود و نیازی به ثبت ازدواج در ادارات آلمان نیست. به عنوان سند ازدواج معمولا ترجمه رسمی سند ازدواج به زبان آلمانی کافی است. چنانچه زوج یا زوجه آلمانی باشد، امکان ثبت ازدواج در آلمان و دریافت سند ازدواج آلمانی وجود دارد.

شرایط مهاجرت خود را به صورت رایگان ارزیابی کنید

پر کردن فرم ارزیابی و داشتن مشاوره تصویری با موکلین ما قبل و بعد از قرارداد به متقاضیان محترم موجب افزایش کیفیت خدمات و شفافیت پروسه کاری می شود. اطلاعات مربوط به شما طبق قانون ۱۹۹۸ محفوظ نگه داشتن اطلاعات انگلستان (UK Data Protection Act) در نزد ما محفوظ خواهد بود و با اراده شما در هر زمانی که شما بخواهید از بین برده خواهند شد.


ورود به فرم ارزیابی رهنمون     اطلاعات بیشتر درباره مشاوره ویدیویی و فرم ارزیابی رهنمون