ویزای اسپانیا

ویزای اسپانیا با توجه به کاربرد آن سالیانه متقاضیان زیادی را از داخل ایران دارد، ویزای اسپانیا ازجمله ویزاهایی است که مشمول قوانین ویزای شنگن است و در واقع ویزای اسپانیا تابع توافقنامه شینگن میباشد. برای درخواست ویزای اسپانیا ضروری است که ابتدا فرم تقاضای ویزای اسپانیا  از طرف متقاضی پر شود و سپس در مرحله بعد یعنی در زمان مصاحبه فرم تقاضا به همراه سایر مدارک تحویل داده شود، باید به این نکته توجه شود که فرم تقاضای ویزای اسپانیا به تعداد اعضای خانواده که قصد سفر دارند پر شود و در واقع هر فرم تقاضای ویزای اسپانیا برای یک نفر می باشد.

 

شناخت شنگن جهت اخذ ویزای اسپانیا

همان‌طور که گفته شد کشور اسپانیا جزو کشورهای توافق‌نامه شینگن است و ابتدا ضروری است که در مورد ویزای شینگن توضیحاتی داده شود، در واقع ویزای اسپانیا ویزای شینگن محسوب می شود و ویزای اسپانیا مشمول اصول توافقنامه شینگن است و در دایره نظارت آن قرار می گیرد، قابل ذکر است که ویزای کشورهای شینگن از جمله ویزای اسپانیا دارای قوانین مخصوص خود است، که باید به آن قوانین از طرف متقاضیان سفر به اسپانیا و متقاضیان ویزای اسپانیا توجه لازم صورت پذیرد.

تبعه کشورهای عضو اتحادیه شنگن و همچنین تبعه نروژ و ایسلند جهت سفر به اسپانیا نیازی به دریافت ویزای اسپانیا ندارند و تنها با ارائه کارت شناسایی قادر به ورود به اسپانیا هستند. تبعه انگلستان برای ورود به کشور اسپانیا به پاسپورت معتبر نیاز دارد و دیگر ملیت ها ازجمله ایرانی ها نیز ملزم به دریافت ویزای اسپانیا هستند.

 

نکته قابل توجه برای اخذ ویزای اسپانیا

نکته قابل توجه دیگر که باید مسافران و متقاضیان ویزای اسپانیا بدان توجه کنند این است که طبق قوانین اسپانیا باید پاسپورت و کارت شناسایی معتبر همیشه و در هر زمان همراه مسافرین باشد که همراه نداشتن آن ها می تواند برای مسافرین مسئله ساز شود.

تبعه کشورهای عضو اتحادیه جهت اقامت تا ۹۰ روز نیاز به ویزای اسپانیا ندارند. تبعه کشورهای بلغارستان، قبرس، ایرلند، رومانی و انگلستان نیز برای ورود مورد بازرسی قرار می گیرند. سایر ملیت ها برای ورود باید ویزای شینگن تهیه کنند. برای اطلاع بیشتر از شرایط ورود به اسپانیا حتما به نزدیک ترین کنسولگری یا سفارت مربوط به این کشور مراجعه فرمایید. تبعه کشورهای استرالیا، آمریکا, کانادا، اسرائیل, ژاپن و نیوزلند تا ۹۰ روز احتیاج به اخذ ویزای اسپانیا و شینگن ندارند، نکته قابل توجه دیگر نیز این است که ویزای شینگن تحت هیچ شرایطی قابل تمدید نمیباشد.

 

انواع ویزای اسپانیا

ویزای توریستی یا گردشگری: این ویزای اسپانیا به افرادی تعلق می گیرد که خواستار اقامت کوتاه مدت در کشور اسپانیا هستند و در واقع این نوع از ویزای اسپانیا مختص تفریح و بازدیدهای کوتاه مدت است و به هیچ وجه نمی توان از این ویزا برای اقامت بلند مدت استفاده کرد و  بیشتر از زمان تعیین شده برای آن نمی توان در کشور اسپانیا اقامت کرد، البته مدت زمان ویزای اسپانیا هم بستگی به سفارت اسپانیا و نوع  درخواست متقاضی دارد که شامل حداقل و حداکثر در مدت زمان اقامت می گردد، برای اقامت بلند مدت (برای کار یا تحصیل) باید نسبت به اخذ ویزای اسپانیا متناسب باط شرایط اقدام گردد. ویزای اسپانیا برای مقاصد توریستی و تفریحی در کشور ایران بیشترین استفاده را دارد.

ویزای ترانزیت فرودگاهی: این ویزای اسپانیا ازجمله قوانین سخت گیرانه کشورها در زمینه ی ویزای اسپانیا محسوب می شود که به صورت مختصر در بالا به آن اشاره شد، برای مثال اگر مسافری نه جهت اقامت بلکه جهت سفر از طریق فرودگاه های اسپانیا به کشور ثالث وارد شود یعنی از ایران به اسپانیا سفر کند و از اسپانیا به کشور ثالث، مجبور است که ویزای اسپانیای کوتاه مدت  را برای سفر به کشور ثالث اخذ نماید.

ویزای اقامت بلند مدت برای تحصیل و کار: این ویزای اسپانیا ازجمله مهم ترین ویزاها جهت اقامت بلند مدت در اسپانیا است و برای دریافت ویزای تحصیل و کار مورد استفاده قرار میگیرد. دریافت ویزای اسپانیا جهت تحصیل و کار به صورت بلند مدت، تردد اشخاص متقاضی بین کشورهای اروپایی عضو شنگن را تسهیل می کند.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای اسپانیا

 

1) شناسنامه ایرانی 

2)  گذرنامه؛ اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بیشتر از پایان مدت زمان ویزای درخواستی باشد. دو سری کپی از صفحات یک تا سیزده گذرنامه باید همراه مدارک باشد.

3) دو قطعه عکس رنگی؛ 

توجه: در صورتی که اسامی همراهان در گذرنامه‌ی درخواست‌کننده‌ی روادید ذکر شده باشد، دو قطعه عکس رنگی از هر کدام از همراهان نیز باید در مدارک موجود باشد. 

ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، در ابعاد ۴*۶ که کمتر از سه‌ ماه پیش گرفته شده و کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس هم خوانی داشته باشد. 

طبق مقررات شنگن ، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد. 

4) دعوت‌نامه ؛ 

خانواده یا دوست مقیم اسپانیا شما باید اصل فرم دعوت‌نامه را برای شما ارسال کند. 

اگر دعوت‌نامه ندارید، برگه‌ی رزرواسیون هتل برای تمام مدت اقامت در اسپانیا یا مدارکی مانند سند مالکیت، قبض مالیات ملکی یا قبض عوارض سکونت که نشان دهد شما صاحب مسکن در این کشور هستید باید ارائه شود.

5) اجازه‌ی کتبی و رسمی پدر یا مادر یا قیم قانونی؛ برای کودکانی که به تنهایی یا به همراه شخص ثالثی سفر می‌کنند.

6) اسناد رسمی شغلی و منابع مالی؛ 

- گواهی حساب بانکی: به نام متقاضی با قید تاریخ افتتاح حساب (میزان موجودی همراه با صورت گردش حساب.)

توجه: پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهرشده به سفارت ارائه شود. 

- گواهی اشتغال به کار متقاضی با قید سمت، تاریخ شروع کار، میزان درآمد و کپی لیست پرداخت حق بیمه‌های اجتماعی.

7) بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد اسپانیا

8) در صورت لزوم، فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت در اسپانیا

9)  بیمه مسافرتی؛ 

 

انواع مدارک متناسب با نوع سفر جهت اخذ ویزای اسپانیا

ویزای اسپانیا جهت ملاقات با خانواده و دوستان

جهت اخذ ویزای اسپانیا برای دیدار با خانواده و دوستان، متقاضی ملزم به ارائه مدارک ذیل می باشد:

اصل و دو نسخه کپی دعوت نامه ارسال شده، کپی کارت اقامت یا کارت شناسایی فرد دعوت کننده از اسپانیا، اصل و کپی شناسنامه های ترجمه شده به انگلیسی و یا اسپانیایی (به طوری که نسبت فامیلی دعوت کننده و شخص دعوت شده باید مشخص گردد.)

ویزای اسپانیا تجاری

             جهت اخذ ویزای اسپانیا برای امور تجاری، متقاضی ملزم به ارائه مدارک ذیل می باشد:

ارائه اصل و کپی یک دعوت نامه معتبر از موسسه اسپانیایی، ترجه مدارک شرکتی که شخص متقاضی در ایران مشغول به کار است(مانند ترجمه روزنامه رسمی شرکت مورد نظر)، ارائه کپی کارت بازرگانی، اشخاصی که برای اولین بار تقاضای ویزای تجاری اسپانیا می کنند باید توجه داشته باشند که لازم است از دفاتر بازرگانی اسپانیا ساکن در تهران معرفی نامه دریافت کنند، در غیر این صورت ارائه فتوکپی ویزای قبلی اسپانیا (در صورت وجود) کافی است.

 

ویزای اسپانیا اقامت

            جهت اخذ ویزای اسپانیا برای اقامت متقاضی ملزم به ارائه مدارک ذیل می باشد:

متقاضی باید کپی تمام مدارکی را که برای جواب ویزای اسپانیا مفید است در ضمیمه نامه ای به کنسول گری جهت بیان دلایل تقاضای ویزای اسپانیا ارائه کند. افرادی که مدارکشان جهت اخذ ویزای اسپانیا کامل باشد به وسیله تلفن برای مصاحبه حضوری دعوت می شوند.

 

ویزای اسپانیا دانشجویی

  جهت اخذ ویزای اسپانیا برای ویزای دانشجویی متقاضی ملزم به ارائه مدارک ذیل می باشد:

باید اصل و کپی پذیرش از دانشگاه یا مدارس اسپانیا ارائه گردد، اصل و کپی یک گواهی رسمی از جانب شخصی اسپانیایی یا ایرانی که ساکن اسپانیاست مبنی بر این که همه هزینه های شخصی و تحصیلی شخص متقاضی را در زمان اقامتش در این کشور تامین کند ، در صورت وجود نیز ارائه سندی که نشان دهنده حساب بانکی شخص متقاضی در اسپانیا باشد الزامی است.

 

ویزای اسپانیا در سایر موارد

افرادی که دارای حساب بانکی در اسپانیا هستند: این افراد دو سری کپی از گردش های آخر حساب بانکی به همراه ذکر موجودی حساب جهت اخذ ویزای اسپانیا ارائه کنند.

افرادی که دارای املاک یا ملک ( منزل ، تجاری و…) در اسپانیا هستند: دو سری کپی از سند مالکیت املاک یا ملک مورد نظر ، جهت نشان دادن مالکیت ملک مورد نظر سه سری کپی از آخرین قبوض پرداخت شده آب یا برق یا تلفن جهت اخذ ویزای اسپانیا.

 

نکات قابل توجه در مورد ویزای اسپانیا

مشروح عملیات آخرین ماه حساب بانکی شخصی: پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی بانک و بصورت مهرشده به سفارت اسپانیا ارائه شود.

ترجمه‌ یک سند مالکیت، دو سری کپی از اصل مدارک فارسی

بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد اسپانیا

رزرو هتل در یک یا چند شهر اسپانیا برای کل مدت اقامت.

ترجمه کلیه مدارک به زبان اسپانیایی می باشد، به غیر از پرینت بانکی.

با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.

ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

از کلیه‌ی مدارک باید یک فتوکپی هم داشته باشید. اصل مدارک به شما بازگردانده می‌شود و کپی آن‌ها برای بررسی نزد بخش ویزای سفارت اسپانیا می‌ماند.

آئین نامه گمرکی اسپانیا

هیچگونه محدودیتی برای اقلام ورودی توسط مسافرین کشورهای عضو اتحادیه که مالیات و ارزش افزوده آن پرداخت شده و جهت استفاده شخصی باشد وجود ندارد.

 

شکل گیری اسپانیا

انسان مدرن نخستین بار در حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد از این منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هیسپانیا نامیده می‌شد. هیسپانیا در قرون وسطی توسط قبایل ژرمن و پس از آن توسط مورها تصرف شد. در قرن پانزدهم پس از ازدواج‌های بین حکومتی فرمانروایان کاتولیک و اتحاد این حکومت‌ها و همچنین سقوط کامل آندلس و بازپس گیری آن از دست موروهای مسلمان در سال ۱۴۹۲ اسپانیا به شکل کشوری یکپارچه پدیدار شد.

اوایل، دوران جدید اسپانیا به یک امپراتوری پر قدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در آنجا ساکن شدند. بیش از پانصد میلیون نفر اسپانیایی زبان ساکن در آمریکا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این قاره بر جای گذاشتند.

 

اسپانیای امروز

اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو است.

شرایط مهاجرت خود را به صورت رایگان ارزیابی کنید

پر کردن فرم ارزیابی و داشتن مشاوره تصویری با موکلین ما قبل و بعد از قرارداد به متقاضیان محترم موجب افزایش کیفیت خدمات و شفافیت پروسه کاری می شود. اطلاعات مربوط به شما طبق قانون ۱۹۹۸ محفوظ نگه داشتن اطلاعات انگلستان (UK Data Protection Act) در نزد ما محفوظ خواهد بود و با اراده شما در هر زمانی که شما بخواهید از بین برده خواهند شد.


ورود به فرم ارزیابی رهنمون     اطلاعات بیشتر درباره مشاوره ویدیویی و فرم ارزیابی رهنمون