اخذ ویزای تحصیلی آلمان

سالانه بالغ‌بر ۲۰۰ هزار نفر برای ادامه تحصیل، ویزای آلمان را دریافت می‌کنند و از این حیث یکی از بیشترین دلایل دریافت ویزای آلمان است. نزدیک به ۴۰۰ مرکز آموزش عالی در کشور آلمان وجود دارد که از این میان بیش از ۱۰ درصد تحصیل کنندگان در این مراکز آموزشی غیر آلمانی‌هایی هستند که با دریافت ویزای آلمان برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کرده‌اند. نیاز به گفتن ندارد که مراکز آموزشی آلمان جزو برترین مراکز آموزشی در دنیا شناخته می‌شوند و تحصیل کنندگان در این دانشگاه‌ها، کار ساده‌ای برای پیدا کردن شغل مناسب پیش رو خواهند داشت.

 

برای دریافت ویزای آلمان برای ادامه تحصیل، می‌بایست به زبان آلمانی مسلط باشید. اگرچه در بعضی دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود ولی این شامل تعداد کمی از دانشگاه‌های این کشور است. همچنین با توجه به اینکه شما قصد ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی را دارید، نیاز است مدرکی دال بر قبولی در کنکور و فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های ایران را برای دریافت ویزای آلمان به  ما ارائه دهید.

 

برای تحصیل در ترم زمستان دانشگاه‌های آلمان باید درخواست خود را تا ۱۵ ژوئیه ارائه کنید و تاریخ ارائه درخواست برای ترم تابستان تا ۱۵ ژانویه است. حتماً توجه کنید که معمولاً مقدمات پذیرش و دریافت ویزای آلمان برای ادامه تحصیل حدود یک سال زمان می‌برد. که موسسه رهنمون و وکلا ان را در مدت زمان کمتری انجام می دهند. اما چنانچه قصد دارید برای ادامه تحصیل ویزای آلمان را بگیرید حتماً به‌موقع اقدام کنید

 

اگر شما تا به حال در دانشگاه آلمانی قبول نشده اید، می توانید یک ویزای دانشجویی 3 ماهه برای ورود به المان دریافت نمایید که البته بایستی تمامی شرایط تحصیل در المان را مد نظر داشته باشید.(ارائه مدارک گواهی برای پایان دوره متوسطه یا سایر مدارک دیگر نیاز می باشد.)

 

انواع ویزای دانشجویی آلمان

سه نوع ویزای دانشجویی با هدف تحصیل در المان وجود دارد 

ویزای دوره زبان (ویزا برای یادگیری زبان) – گزینه مناسبی برای آنهایی است که نیاز به یادگیری زبان آلمانی در آلمان دارند.                                                                                                                     

 ویزای دانشجویان متقاضی (ویزا با هدف تحصیل) – در صورتی که قصد ادامه تحصیل در المان رو دارید اما همچنان در جستجوی یافتن رشته تحصیلی مناسب هستید و یا هنوز از طرف دانشگاه مورد نظر خود دعوت نامه دریافت نکرده اید.

ویزای دانشجویی (ویزا با هدف تحصیل) – در صورتی که در حال حاضر در یک دانشگاه آلمانی پذیرفته شده اید.

 

نکات دیگری که باید به عنوان متقاضی و / یا دارنده ویزای آلمان در نظر بگیرید:

در روز مصاحبه ویزا شخصا مراجعه کنید.

در مورد مدت اعتبار گذرنامه خود محتاط باشید چرا که باید در طول مدت اقامت خود معتبر باشد.

توجه داشته داشته باشید که درخواست ویزای ناقص بررسی نمی شود.

عکس خود را در فرم درخواست ویزا نچسبانید.

در روز مصاحبه ویزا کسی را همراه خود به سفارت و یا کنسولگری نبرید.

هر متقاضی مجاز به پیگیری و انجام اقدامات قانونی لازم علیه تصمیم سفارت و یا کنسولگری در مورد درخواست ویزای خود است.

دریافت ویزای دانشجویی اهمیت بیشتری از ویزای توریستی دارد، از آنجا که این نوع ویزا به شما فرصت دریافت اجازه اقامت دائم در آلمان را می دهد، اما ویزای توریستی را نمی توان در صورت نیاز به اقامت طولانی تر در آلمان تمدید نمود.

در صورت رد درخواست ویزای متقاضی، در مورد دلیل اصلی آن به او اطلاع رسانی می شود.

ممکن است لازم باشد که اصل مدارک را پس از ورود به آلمان و در فرودگاه ارائه دهید.

ویزا  به طور خودکار صادر نمی شود و بنابراین شما باید تا ۴ ماه برای دریافت پاسخ از سفارت یا کنسولگری صبر کنید و هیچ تضمینی برای صدور ویزای شنگن شما وجود ندارد.

گذرنامه شما در سفارت یا کنسولگری در طول فرآیند بررسی درخواست ویزای شما نگه داشته می شود.

 در صورت امتناع پرداخت هزینه ویزا. ویزا داده نمی شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور آلمان

پاسپورت معتبر متقاضی

اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های آلمان

گواهی تائید شده و ترجمه شده سه سال پایانی دوره متوسطه

گواهی تائید شده و ترجمه شده دوره پیش دانشگاهی

گواهی تائید شده و ترجمه شده دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

فرم تکمیل شده درخواست ویزا

پذیرش تحصیلی متقاضی

عکس رنگی پاسپورتی متقاضی

دو کپی تائید شده شناسنامه

گواهی تمکن مالی متقاضی به مبلغ حدود ده هزار یورو

در صورت وجود رزومه شغلی ، مدارک و سوابق تائید شده آن ارائه گردد

پرداخت هزینه صدور ویزا و یا روادید

متقاضیان جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های المان به زبان انگلیسی بایستی ایتدا در یکی از دانشگاه های رایگان المان اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایند و متعاقب ان از طریق سفارت.اقدام به اخذ ویزا دانشجویی نمایند

 در اینجا لازم به ذکر است که کسانی اقدام به اخذ ویزای توریستی می نمایند نمی توانند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل نمایند ، چراکه مدارک ویزای توریستی با مدارک ویزای تحصیلی ، جهت ارائه به سفارت متفاوت می باشد.                                                                                                        

کلیه دانشجویان در کشور المان به صورت نیمه وقت (حدود ۲۰ ساعت) اجازه کار دارند که مجموع ان در سال  ۹۶۰ در سال است. در صورتی که تمایل به ادامه مهاجرت به المان از طریق تحصیل برای خود یا فرزندانتان را دارا هستید با ما تماس بگیرید و شرایط خود را برای ما بیان نمایید تا با توجه به شرایط شما.کارشناسان و وکلای ما بهترین گزینه را به شما پیشنهاد نمایند.

 

ویزای تحصیلی در آلمان

میتوان به جرات گفت کشور آلمان قویترین اقتصاد در میان کشور های اتحادیه اروپا را دارا میباشد و علی رغم رکود اقتصادی که دیگر کشور های اروپا نظیر اسپانیا ، فرانسه و یونان را دچار ورشکستگی اقتصادی کرده است ، کشور آلمان کماکان به عنوان صحنه اصلی یافتن فرصت های شغلی مناسب در میان کشور های اروپایی محسوب میشود .

دانشگاه های بسیار ممتاز کشور آلمان از یک سو و آینده ی روشن پیش روی دانشجویان دانشگاه های این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد . البته ذکر این نکته نیز ضروری است که دانشجویانی که قصد اخذ اقامت دائم آلمان را پس از اتمام دوره تحصیل ، دارا می باشند ، پروسه بسیار سختی را با توجه به قوانین مهاجرتی آلمان پیش رو دارند

 

تحصیلات ابتدایی در کشور آلمان

کودکان از سه سالگی وارد مهد کودک می شوند . آموزش به طور رسمی در کشور آلمان در مدارس از ۶ سالگی شروع می شود دوره ی ابتدایی در مدارس کشور آلمان به مدت ۴ سال می باشد . پس از دوره ی ابتدایی دوره ی جدیدی آغاز می شود که مدت آن ۶ سال می باشد . در پایان این دوره دانش آموزان بعد از ۹ سال تحصیلی ( ۴سال ابتدایی + ۵سال بعد از ابتدایی) مدرک Hanp tschulabschluss یا پس از گذراندن ۱۰ سال ( ۴ سال ابتدایی + ۶ سال بعد از ابتدایی) مدرک Real schulabschluss می گیرند. پس از اتمام این دوره دانش آموزان دو راه در پیش روی خود دارند .

 

راه اول ) مدارس فنی :

پس از انتخاب مدارس فنی هم امکان وارد شدن به بازار کار را دارند و هم انتخاب مدارس عالی فنی کسانی که این دوره را انتخاب می کنند افرادی هستند که وارد شدن به بازار کار برایشان اولویت است نه تحصیلات عالیه . هم چنین بعد از گذراندن این دوره ی فنی وارد مدارس عالی فنی می شوند یعنی مدارس مخصوص که برای این دانش آموزان تعبیه شده .

 

راه دوم ) ادامه تحصیل در دبیرستان با گرایش های گوناگون :

که پس از اتمام دوره ی دبیرستان وارد دانشگاه ها می شوند . این دوره برای دانش آموزانی است که قصد دارند در رشته های گوناگون تحصیل کرده و تحصیلات عالیه داشته باشند

 

تحصیل در مقطع لیسانس کشور آلمان

سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا تمامی رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند .

مقطع لیسانس در کشور آلمان ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند . هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کند زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور آلمان دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را به ما ) موسسه رهنمون و وکلا(  ارائه دهید .

 

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور آلمان مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .

 

هزینه های زندگی

دانشجو می تواند بابت هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در آلمان حداقل ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را داشته باشد قبل از رفتن به آلمان ت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در آلمان است.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند . این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور آلمان بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور آلمان کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس آلمانی را بگذرانند

 

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور آلمان

آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سر آمد کشور های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور آلمان را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند،چرا که ایشان می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو ساله است .

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور آلمان به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس میشوند .

متقاضیان به اخذ پذیرش تحصیلی به زبان آلمانی ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح B2 ) قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . گفتنی است کشور آلمان مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور آلمان به دانشجویان اعطا نمی نماید .

همان طور که در مطالب قبلی ذکر کردیم متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند .

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .

 

تحصیل در مقطع دکترای کشور آلمان

کشور آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور آلمان به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور آلمان می باشد، همانند اخذ پذیرش د مقطع فوق لیسانس کشور آلمان می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور آلمان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند،حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند ، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور آلمان در پیش دارند.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور آلمان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد:

۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)

۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.

۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید

 

زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه میشوند .

 

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور آلمان مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود ، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها ، تجربه کاری ، ویژگی های شخصی فرد ، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

 

شرایط مهاجرت خود را به صورت رایگان ارزیابی کنید

پر کردن فرم ارزیابی و داشتن مشاوره تصویری با موکلین ما قبل و بعد از قرارداد به متقاضیان محترم موجب افزایش کیفیت خدمات و شفافیت پروسه کاری می شود. اطلاعات مربوط به شما طبق قانون ۱۹۹۸ محفوظ نگه داشتن اطلاعات انگلستان (UK Data Protection Act) در نزد ما محفوظ خواهد بود و با اراده شما در هر زمانی که شما بخواهید از بین برده خواهند شد.


ورود به فرم ارزیابی رهنمون     اطلاعات بیشتر درباره مشاوره ویدیویی و فرم ارزیابی رهنمون