• خدمات رهنمون برای دریافت ویزای شینگن

    شینگن، توافقنامهای است که در ابتدا به برداشته شدن مرز بین شش کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد.

ویزای شینگن

به صورت خلاصه اگر بخواهیم ویزای شینگن را معرفی کنیم می توانیم بگوییم که شینگن، توافقنامهای است که در ابتدا به برداشته شدن مرز بین شش کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این توافقنامه در سال ۱۹۸۵ و همزمان با آغازش، توافقنامه بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافقنامه ملحق شدند.

کشورهای عضو شینگن

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این توافقنامه پیروی میکنند این کشورها عبارت اند از:
آلمان، اتریش، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، استونی، فنلاند، فرانسه (به عنوان کشور اروپایی بجز سرزمین های وابسته)، یونان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند (به عنوان کشور اروپایی بجز سرزمین های وابسته)، لهستان، پرتغال، جمهوری چک، اسلوواکی، اسلوونی، سوئد، نروژ، ایسلند و سوئیس.

شرایط ویزا برای تبعه شینگن و غیر شینگن

شرایط ویزای شینگن طوری طراحی شده است که ورود و خروج را برای مردمان کشورهای عضو تسهیل کرده است و در واقع ویزا بین این کشورها برای مدتی حذف شده است، اما در مقابل شرایط ورود و خروج برای افراد غیر تبعه و غیر عضو شینگن در برخی از موارد با دشواری هایی همراه است؛ برای مثال اقلام وارداتی به کشورهای شنگن توسط اهالی کشور آندورا بصورت کامل مورد بازرسی و واکاوی قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که اسپانیا در مورد اقلام قاچاقی بسیار حساس است به صورتی که اقلام وارداتی قاچاقی و غیر قانونی را نیزشدیدا ثبت و ضبط می کند. همچنین این قوانین سخت گیرانه برای تبعه مراکشی و کشورهای آفریقای شمالی مستعمره اسپانیا هم اعمال می شود.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن در واقع یک نوع ویزا نیست بلکه این ویزا با توجه به نوع متقاضی به انواع مختلفی تقسیم می شود که عبارت اند از:

ویزای نوع A: این ویزا، ویزای ترانزیت است. مسافر در کشورهای شینگن حق خروج از فرودگاه را ندارد و فقط می تواند پرواز خود را تعویض نماید و به کشوری خارج از توافقنامه شینگن سفر کند.
ویزای نوع B: این نوع ویزا نیز ویزای عبور است و مسافر می تواند از فرودگاه کشور عضو شینگن خارج شود و به صورت زمینی به کشوری خارج از شنگن سفر کند.
ویزای نوع C: این نوع ویزا، ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد کشورهای عضو شینگن می شوند.
ویزای نوع D: این نوع ویزا، ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان و محصلان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به کشورهای عضو شینگن وارد و از آنها خارج شوند و یا در آن اقامت داشته باشند.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شینگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شینگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده توافقنامه شینگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از محدوده شینگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شینگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شینگن را دریافت و تمدید کنید.
داشتن ویزای شینگن لزوما به معنای تضمینی جهت ورود به محدوده شینگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شینگن خود را از ایتالیا گرفته باشید ولی از فرانسه وارد محدوده شینگن شوید مقامات مرزی شینگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از محدوده شینگن اخراج کنند. مسافر ورودی به محدوده شینگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی ازجمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.